Oddział Dzieje Oręża Polskiego należący do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to chronologicznie ułożona ekspozycja, przedstawiająca historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności.
Oddział składa się z wystawy stałej oraz ekspozycji plenerowej sprzętu ciężkiego.
Ekspozycja stworzona została na podstawie świadectw pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Wiele ciekawych eksponatów takich jak groty strzał, włócznie i topory, średniowieczna broń drzewcowa, sieczna i miotająca, czy też bogato reprezentowane eksponaty dotyczące walk na morzu (kompasy, kotwice, modele okrętów) przeniosą was w niezwykły świat historii wojennej.
Oddział posiada najbogatszy w Polsce zbiór związany z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej, unikatową kolekcję mundurów oddziałów paramilitarnych, a także wiele innych ciekawych kolekcji.
Zwiedzanie tego muzeum to niezwykła lekcja historii techniki wojskowej.
Muzeum Dziejów Oręża Polskiego to także XV-wieczna Kamienica Kupiecka znajdująca się na trasie szlaku hanzeatyckiego, wytyczonego przez Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Znajdują się w niej niezwykłe wystawy czasowe, a także pracownie naukowe i magazyny.
Budowla pochodzi z 1. połowy XV wieku i jest jedynym zachowanym zabytkiem późno gotyckiej architektury w regionie. Kamienica pełniła zarówno rolę budynku mieszkalnego, jak i funkcje handlowe. Początkowo zamieszkiwała tam rodzina hanzeatyckiego kupca.
Przed II wojną światową budynek pełnił rolę muzeum, gdzie znajdowała się ekspozycja poświęcona Joachimowi Nettelbeckowi ( organizatorowi obrony cywilnej miasta w 1807r).
Podczas wojny Kamienica została zniszczona, ale w latach 1957-63 na nowo zrekonstruowana i dostosowana do potrzeb Muzeum Oręża Polskiego.
Cechy charakterystyczne budowli to: gotycka cegła, ostrołukowy portal, a także zachowany podczas prac średniowieczny układ pomieszczeń.
Proszę czekać